Haber

Adalet Bakanı Gül: Bu adli yıla da reform adımlarıyla başlıyoruz

Adalet Bakanı Gül, “Bu adli yıla da reform hareketleriyle başlıyoruz. Hukukun üstünlüğünü tahkim, adalete erişimi güçlendirmek için reform stratejimizin izini sürmeyi sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adli yıl açılışıyla ilgili mesaj yayımladı.

Adalet teşkilatı ve yargı meclisi için yeni bir adli yıl ve çalışma döneminin başladığını, her adli yıl başında olduğu gibi bugün de heyecanlı, mutlu ve umutlu olduğunu söyleyen Gül, adliyelerin adalet duygusunun ikametgahı olduğuna değindi.

Yargının halkın göz bebeği, adaletin mülkün temeli, adaletin temelinin ise insan, insan onuru ve hakkı olduğuna dikkati çeken Gül, şunları kaydetti:

“İnsan onurunu ve hakkını korumayı, her adalet hizmetinin en temel görevi olarak görüyoruz. Bu şekilde hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ‘güven sağlayan ve erişilebilir adalet’ vizyonumuzu gösterdik. Aynı perspektiften oluşan İnsan Hakları Eylem Planı ile de görülebilir, izlenebilir, somut faaliyetler öngördük. Bu zamana kadar, yargıda hedef zaman, lekelenmeme hakkı, seri muhakeme, uzlaşma, arabuluculuk, e-Duruşma, e-Tebligat, adli görüşme odaları, savunma hakkının güçlendirilmesi, kesintisiz noterlik hizmetleri gibi fazla alanda çağın önünde yenilikleri hep birlikte hayata geçirdik.

Bu adli yıla da geçtiğimiz yıldan devraldığımız reform adımlarıyla devam ediyoruz. Yeni dönemde de hukukun üstünlüğünü tahkim etmek, adalete erişimi güçlendirmek için reform stratejimizin izini sürmeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve öncülüğünde dün olduğu gibi bugün de reform irademizin arkasındayız. Şüphesiz, en iyi reform, en iyi uygulamadır. Türk adaletinin insan haklarına dayalı hukuk devleti ilkesinin ışığında, her bir yeniliği en iyi şekilde uygulamaya devam edeceğine inancım tamdır. Bu sayede, ülkemizin her köşesinde milletimize adalet hizmetini veren bütün hakimlerin, savcıların, avukatların ve çok değerli personelimizin yeni adli yılını kutluyor; ‘Adliyenin kapısı adaletin kapısıdır’ görüşüyle, bu kapıya başvuran her insanın gecikmeksizin adalete erişeceği bir sene olmasını diliyorum. 2021-2022 Adli Yılı, ülkemize, milletimize ve hukuk camiamıza hayırlı olsun.”

Bu arada Bakan Gül, sosyal medya hesaplarından paylaştığı video mesajda, yeni adli yılı kutladı.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu