Sinema & Dizi

Bazı Sevilen Türk Dizilerini Yazan Senaristler

Televizyonların olmazsa olmazları Türk yapımız diziler, o kadar başarılı olmuş diziler de var ama bunun yanında onlara kıyasla daha az izlenen ve pek sevilmeyen diziler de var. Biz de bugün sizlere olmazsa olmaz en iyi Türk dizilerini kim yazmış? Türk dizilerinin Senaristleri kim? Gibi soruları derledik. İşte bazı sevilen Türk dizilerini yazan senaristler. Asosyalist.

1) Ezel (Kerem Deren – Pınar Bulut)

Kerem Deren belki de Türk televizyon tarihinin en çok sevilen dizilerinden biri olan Ezel adlı dizinin senaristliğini yapmıştır. Doğum Tarihi 7 Haziran 1972‘dir. İstanbul’da doğmuştur. 11 Mart 2010 yani Ezelin çıkışından 1 yıl sonra talihsiz bir kaza yani beyin kanaması geçirmiştir fakat ameliyat olması ile tekrardan sağlığına kavuşmuştur. Ezelden başka yazdığı dizilerde vardır. Bunlar şu şekildedir; 20 Dakika 2013 yılında çıkmıştır. Uçurum 2012 yılında çıkmıştır. Sınıf 2007 yılında çıkmıştır. Gece Gündüz 2008 yılında çıkmıştır. Kurşun dizisi ise en güncel dizisidir 2019 yılında çıkmıştır.

NOT: Pınar Bulut bir çok dizide görev aldığı için biz sadece birinde açıklamasını koyduk.

2) Kurtlar Vadisi – Raci Şaşmaz

97. bölüm süren bu yapıtta senarist Raci Şaşmaz’ın çok büyük ustalığını görmekteyiz. Çok akıllıca yazılmış sahneleri döneminin Perşembe günlerinde halkı televizyon başına kitleyebilecek kadar kaliteliydi. Senaristimiz bundan önce ilk olarak Deli Yürek dizisinin senaristliğini yapmıştır. Onun dışında Ekmek Teknesi, Kurtlar Vadisi Pusu, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olamaz gibi dizilerde de başarılı şekilde senaristlik yapmıştır.

3) Suskunlar – Pınar Bulut

Pınar Bulut suskunlar dizisinin senaristidir. Ezel dizisinin de senaristliğinde bulunmuştur. Pınar Bulut 1982 doğumludur. İstanbul Üniversitesinde Tarih okumuştur fakat senaristlik mesleğini seçmiştir. Çok sayıda bilinen eserleri vardır. Bazı senaristliğini yaptığı diziler; 20 Dakika 2013 yılında çıkmıştır.
Ezel 2009da çıkmıştır. Racon 2015 yılında çıkmıştır. Son zamanlarda çıkan ve insanların sevdiği bir dizi olan Mucize Doktorunda senaristidir. Sadece dizi değil Cingöz Recai gibi ünlü Türk filminde senaryosunu yazmıştır.

4) Leyla İle Mecnun – Burak Aksak

3 sezon süren ve TRT ekranlarında Pazartesi akşamlarının vazgeçilmez absürt komedi dizisi olan bu yapıt hep yüksek reytinglerde seyreden bir diziydi. Ve nedenini izleyicilerinin de bilemediği bir şekilde final yaptırılmadan yayından kaldırıldı. Bundan tam iki sene sonra Ben de Özledim adlı tek bölümlük diziyle final yapıyor. Burak Aksak bu tek bölümlük dizinin de senaristliğini üstleniyor. Ve bu dizilerin dışında Burak Aksak senaristlik yapmamıştır.

5) Adanalı – Tayfun Güneyer

Adanalı dizisinin senaristi olan Tayfun Güneyer 4 Ocak 1971 yılında İzmir’in Karşıyaka semtinde dünyaya gelmiştir. Kendisi çok başarılara sahip ve bir çok esere hayat veren bir senaristtir. Marmara Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünü dereceyle yani 1.likle bitirdi. Chicago Belloit College‘da burs kazandı ve uluslararası ilişliker ve medya bölümü üzerine Master yaptı. Tayfun Güneyer sadece senaristlik değil ayrıca yönetmenlik de yapmıştır. Senaristliğini yaptığı bazı diziler; Türk Malı 2010 yılında çıkmıştır. Baba Candır 2015 yılında çıkmıştır. Aşkım Aşkım 2001 yılında çıkmıştır. Keloğlan Kara Prense Karşı filminin senaristliğini ve yönetmenliğini yapmıştır.

Görüşerinizi yorum olarak bildirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu