Haber

Doğa Kolejli Nazım, azmiyle herkesi duygulandırdı

9 sene önce İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji’nde ortaokul eğitim hayatına başlamış olan ve bu yıl Beyoğlu Kampüsü’nden mezun olup Hacettepe Üniversitesi’ni tutturan otizmli Nazım Özgün İpek, okul bulma ve eğitim sürecinde yaşadığı zorlukları Twitter’da anlattı.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji’nden gelen açıklamaya göre, 16 sene önce asperger otizm raporu verilen ve 9 ilkokul 6 ortaokuldan kabul edilmeyen otizmli Nazım Özgün İpek, ilkokul öğretmeni Gönül Sözöz’e seslenerek kendisine harcadığı emek için teşekkürlerini iletti.

İlkokul öğretmeni Gönül Sözöz ile çekilen bir fotoğrafını yayınlayan İpek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Bugün Hacettepe kazanmış otizmli/Aspergerli Nazım işte benim. Çünkü canım Gönül öğretmenim ‘Ben seni okuturum çocuğum’ dedi, hepsi bu. Yeter ki engel olmayın. Size eski ama çok gerçek bir hikayem var, özellikle ilkokul öğretmenleri okursa çok sevinirim. Fotoğraftaki ilkokul öğretmenim, Gönül Sözöz. Hiç otizmli öğrencisi olmamış 25 senelik ilkokul öğretmeniydi. Çok çocuk okuttum, otizm bilmem, ama anlatırsan okuturum, demiş anneme.”

Ailesinin dışında kimsenin kendisine dokunmasına izin vermediğini ifade eden İpek, Gönül öğretmenle kurabildiği yakın iletişimi, “Gönül öğretmenim kocaman sarıldı ilk gün, önce ittim onu, annem ve ablam dışında kimse dokunamazdı bana. ‘Sen bana alışacaksın çocuğum, bana otizm öğretirsen ben de sana okumanın zevkini öğreteceğim’ dedi. Hiç unutmadım. ‘Gözünün içi gülüyorsa kötü bir şey olmaz’ diye düşündüm.” sözleriyle anlattı.

– “Başaracağına inanıyorduk”

Eğitimde öğretmen yaklaşımının önemine vurgu yapan Nazım Özgün İpek, bu yıl ilk tercihi olan Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünü kazandı. İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Beyoğlu Kampüsü Lise Müdürü Gökhan Eroğlu, Nazım’ın lise hayatı boyunca annesiyle beraber her adımını, her gelişimini yakından takip ettiklerini belirterek, “Nazım bize güvendi. Biz de tüm öğretmenlerimizle, arkadaşlarının da desteğini alarak onun yanında olduk. Başaracağına inanıyorduk.” sözlerini dile getirdi.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurucu Temsilcisi Serhat Özeren ise sosyal medyada Nazım’ın hikayesini alıntılayarak, “Sevgili Nazım, Başarı hikayenle ve azminle bizleri çok duygulandırdın. Gönül Öğretmen başta olmak üzere görevini çocuk sevgisiyle yapan tüm öğretmenlerimize sonsuz teşekkürler. Üniversite hayatının da İTÜ ETA Vakfı Doğa Kolejindeki kadar başarılı geçmesini diliyorum. Tebrikler.” paylaşımında bulundu.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu