Teknoloji

Dünya’daki İlk Bilgisayar Ağı Nedir? Kaç Yılında Kurulmuştur?

Son zamanlarda Dünya’daki ilk bilgisayar ağı ve internetin tarihi insanlar tarafından merak uyandıran bir konu haline gelmiştir. Bizde bugün sizlere Dünya’daki ilk bilgisayar ağı nedir, ve kaç yılında kurulmuştur? Sorusunun cevabını derledik.

Bilgisayar ağı nedir?

İki bilgisayarın birbiri arasında bağlantı kurup, aralarında dosya ya da bilgi alış-verişi kurmasına bilgisayar ağı denir. Bunu kullanan kişilere bilgisayarlar aracılığıyla aralarında paylaşımı yapmasına imkan tanıyan bir ortam oluşturur. Herhangi bir bilgisayar ağına katılan kişi, ağın kaynaklarını kullanabilmesi ve başka bu ağı kullanan kullanıcılarla iletişim halinde olması ağ kullanımının temelidir. Bu durum da kendi zamanımızdan ve paramızdan tasarruf yapmamıza olanak sağlar.

Dünyadaki ilk bilgisayar ağı nedir

Dünyadaki ilk bilgisayar ağı nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde,  Amerika Savunma Bakanlığı’nında arkasında durmuş olduğu bir Arpanet adlı ilk bilgisayar ağı kuruldu. Arpanet bilgisayar ağının ilk mesajı; Los Angeles Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Leonard Kleinrock adlı Profesör, Stanford Araştırma Enstitüsüne iletmiştir. 1973  tarihinde Arpanet bilgisayar  ağına Norveç ve İngiltere’ye ait  2 tane üniversiteye kurulmuştur. Gün geçtikçe Mil-net ve Arpa-net şeklinde ikiye ayrılmıştır. Bilgisayar ağları kısa süre zarfında büyüdü ve gelişmeye uğradı. Sonuçta; mil-net, arpa-net protokolleri başarılı bir şekilde sağlanmış oldu.

İlk bilgisayar ağı kaç yılında kurulmuştur?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi Amerika Birleşik Devletlerinde 1960 tarihinin başlarında Amerika Savunma Bakanlığının da arkasında durmuş olduğu ağ ilk bilgisayar ağıdır.

Kağıt para ilk hangi ülkede kullanıldı öğrenmek istiyorsanız buraya tıklamanız yeterli olucaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu