Günümüzde Fazlasıyla Kullanılan Cihazların Temeli Nasıl Atıldı?

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber bazı cihazlar hayatımız çok daha kolay hale gelmiştir. Özellikle bazı teknolojik aletler günümüz için de baya önem arz etmekte. Biz de bugün sizlere bu günümüzün en çok kullanılan bazı teknolojik icatların nasıl ortaya çıktığını ve kimler tarafından ortaya çıktıklarını derledik. Çünkü bu önemli cihazların mucitlerini öğrenmeden onların bulmuş oldukları cihazları kullanmak onlara büyük haksızlık olur. İşte günümüzde fazlasıyla kullanılan cihazların temeli nasıl atıldı? Asosyalist.

1- Elektrikli Süpürge

Elektrikli Süpürge

1900’lü yıllara kadar insanlar halılarını veya süpürmek istedikleri eşyaları sopa yardımıyla dövüp onları temizlerlerdi. Malum sopayla halı temizlemek o kadar da kolay değildi ve bu nedenle 1898 yılında H. Cecil Booth bunun üzerine çalışmalar yaparak tozu filtreleyip emen bir makine icat etti. H. Cecil Booth günümüz elektrikli süpürgesinin ilk temelini atan kişi olarak tarihe geçti.

2- Televizyon

Televizyon

Televizyon günümüzde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle son dakika gelişmelerini kolaylıkla öğrenebildiğimiz ve gerek bilgi, gerek eğlenme amacıyla kullandığımız önemli bir icattır. Televizyon ortalama günümüzden 100 yıl öncesine kadar ortada yoktu. Daha önce pek çok insan televizyon adına çalışmalar yapmışlardı ama çalışmalarının hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Ta ki 1925 yılında kadar. 1925 yılında John Logie Baird isimli mucit günümüzdeki televizyonun temelini atan adamdır.

3- Buzdolabı

buzdolabı

Buzdolabı, o kadar basit bir icat gibi görünse de bizim için oldukça önemli bir icattır. Yediğimiz yemeklerin tatlarında kullanılan malzemeler kadar, buz dolabının da önemi oldukça fazladır. Buz dolabı 18. yüzyılda İngiliz mucit Thomas Harris ile John Long tarafından günümüzdeki buz dolabının temellerini oluşturmuşlardır.

4- Ütü

ütü

Kıyafetlerimizin ne kadar şık oldukları kadar buruşuk olmaması da önemlidir. Tabi eskiden kıyafetler için o kadar dikkat çekmemiş olsalar da günümüzde insanlar dış görünüşüne çok ama çok önem vermektedirler. Dış görünüşlerde önemli yer kaplayan kıyafetlerin düz ve buruşuk olmamasını sağlayan mükemmel bir icat olan ütüyü ilk defa 17. yüzyılın başlarında icat edilmiştir. Tabi o zamanlar önceden ısıtılmış taşlarla ve sapları olan demir plakalar kullanılmaya başlandı. İçine kömür doldurulan ütüler ise gerektiğinden fazla ağır oldukları için pek tercih edilmiyordu. Ama bütün sıkıntılara son bulduran 1882’deki elektrikli ütünün icadıyla bu çileler son bulmuştur.

5- Fırın

Fırın

Bugünün bildiğimiz fırını bugünkü halini almadan önce oldukça gelişime girdi ve ilk halinden bayağı değişim gösterdi. Tarihteki ilk fırınlar Orta Avrupa‘da görüldü. İnsanlar bu fırınlarını genellikle yiyecek yetiştirmek ve ısınmak için kullanıyorlardı. Orta Çağ’da Avrupalılar demir, kömür, gaz, ahşap ve elektrikli fırınları icat ettiler. Yani günümüzdeki fırının ilk temelini 1400‘lü yılların sonunda Fransa‘da görmekteyiz. İlk demir fırınlar ise 1720‘li yıllarda görüldü.

Görüşlerinizi aşağıdan yorum olarak yapabilirsiniz. Asosyalist.

One thought on “Günümüzde Fazlasıyla Kullanılan Cihazların Temeli Nasıl Atıldı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir