Haber

Milli Eğitim Bakanı Özer: 3 Eylül’de 20 bin öğretmenin 81 ilde okullara atamasını yapacağız

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “3 Eylül’de 20 bin öğretmenin 81 şehirde okullara atamasını yapacağız. Şırnak’taki öğretmen gerekliliğini göz önüne alarak bu 20 bin öğretmenin yüzde 10’unu yani 2 binini Şırnak’a veriyoruz.” dedi.

Temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gelmiş olan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda alışma haftasının başlaması sebebiyle TOKİ Şehit Bayram Tatar İlkokulunun açılış törenine dahil oldu.

Özer, törende gerçekleştirdiği konuşmada, bugün yurdun dört bir tarafından minik çocukların okulları ve öğretmenleriyle buluştuğunu söyleyerek, bu açılışı Şırnak’tan başlatmanın büyük sevincini hissettiğini söyledi.

Çocukların, öğretmenlerin ve eğitim camiasının bu buluşmayı uzun bir vakittir sabırsızlıkla beklemekte olduğunu söyleyen Özer; öğrencilerin, öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının sağlıklı bir durumda eğitim ve öğretim faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için ihtiyaç olan tüm hazırlıkları gerçekleştirdiklerini bildirdi.”Kurallara uyarsak okullarımızı açık tutmaya devam edebiliriz”

Özer şöyle konuştu:

“81 ilde, ilçelerde, beldelerde maskeden dezenfektana olmak üzere okullarımızın sağlıklı bir şekilde kapanmadan, yüz yüze eğitim verebilmesi için her çeşit tedbiri aldık. Tüm öğretmen ve öğrencilerimizin belirtilen kurallara uyma konusunda çok özen göstereceklerine inanıyorum. Özellikle 1,5 yıldan beri kesintili bir şekilde okulların açılmasından sonra Bakanlığımızın 5 gün tüm kademe ve sınıf seviyelerinde okulları açmasıyla ilgili Sağlık Bakanlığıyla birlikte belirlenmiş kurallara velilerimiz, öğretmenlerimiz, çalışanlarımız ve öğrencilerimiz tarafından hassasiyetle uyulması okullarımızın açık kalabilmesinde en can alıcı konulardan biridir. Biliyorum ve inanıyorum ki kurallara uyarsak kurumlarımızı açık tutmaya devam edebiliriz.”

Şırnak’ın en genç öğretmenlerin bulunduğu illerin başlarında geldiğini söyleyen Özer, öğretmenlerin, enerjisi, heyecanı ve kararlılığıyla Şırnak’ta eğitimin kalitesinin çok yukarılara çıkacağına gönülden inandığını söyledi.

Türkiye’nin dört bir köşesinde bayrağın dalgalandığı tüm yerlerde hiçbir fedakarlıktan kaçmadan büyük bir emekle vazifelerini yapan tüm öğretmenlere teşekkür eden Özer sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Bakanlık olarak bugün Şırnak’ta olmamın elbette çok özel bir anlamı var. Bir çocuk her nerede hangi ailede doğarsa doğsun biz ona kaliteli bir eğitim verebiliyorsak eğitimde fırsat eşitliği var diyebiliriz. Fırsat eşitliği tüm çocukları okullara kaydetmekle başlar. Eğitim eşitliği için fırsat eşitliği için olmazsa olmaz şartların başında gelmektedir. Değerli Şırnaklılar, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti hükümetleri, Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğini arttıran çok önemli müdahalelerde bulundular. 2003’ten bu yana okullarımızda ders kitaplarını ücretsiz olarak veriyoruz. Bugün 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla da çocuklarımız sınıflara gittiğinde kitaplarını sıralarının üzerinde bulacaklar. Özellikle kız çocuklarımızın, okullaşma oranlarını artırmak için ailelere şartlı eğitim yardımı yapmaya devam ediyoruz.”Şırnak’ta eğitim yatırımları

Şırnak’ta öğretmen sayısının neredeyse 5 kat arttığını, 2003’te 1948 iken günümüzde 9 bin 132 öğretmenin vazife yaptığını anlatan Özer, “3 Eylül’de 20 bin öğretmenin 81 ilde okullara atamasını gerçekleştireceğiz. Şırnak’taki öğretmen gerekliliğini göz önüne alarak bu 20 bin öğretmenin yüzde 10’unu yani 2 binini Şırnak’a veriyoruz. 2002 yılında Şırnak’ta toplam 270 okul varken günümüzde Şırnak’ta sadece okul öncesi eğitimde toplam 292 okul bulunmaktadır. Toplam okul sayımız günümüzde Şırnak’ta 752’ye ulaşmış bulunuyor.” dedi.

İlde eskiden 1555 olan sınıf sayısının 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren 7 binlere ulaştığına işaret eden Özer yatırımların sonucununda rakamlara yansıdığını bildirdi.

Kentte 2002-2003 eğitim öğretim yılında 78 bin 402 olan öğrenci sayısının bugün 164 bin 394 olduğunu söyleyen Özer, “Bütün bu çabalarımız ne için, bu çabalar her bir çocuğumuzun eğitim almasına verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Bu çabalarımız hız kesmeden devam edecektir.” ifadesini kullandı.

Bakanlığın fırsat eşitliği çerçevesinde öğrencilere kaliteli hizmeti vermeye devam edeceğini belirten Özer şunları kaydetti:

“Her bir kız ve erkek öğrencimizin yüksek kalite eğitim alması bizim için birinci öncelik. Bizler insanın eşrefi mahlukat olduğuna inanan bir inancın üyeleriyiz. Bundan dolayı her bir çocuğumuza onun şerefi ve haysiyetini gösteren bir yaklaşımla eğitim sunmak zorundayız.”

Eğitimin uzun soluklu çalışmaları gerektiren, istikrarlı yatırımlar ve emek isteyen bir saha olduğunu vurgulayan Özer bu anlamda Şırnak’ı çok önemsediklerini dile getirdi.

2021 yılı yatırım programında Şırnak’ta toplam 270 milyon lira giderle 420 derslik ve 29 okul, toplam 800 öğrenci kapasiteli 3 öğrenci pansiyonu, 2 atölye ve 2 öğretmen evinin yapımının sürdüğünü bildiren Özer, yeni eklenecek yatırımlarla eğitim ortamlarının daha da iyileşeceğine güvendiğini aktardı.

Bakan Özer, “Sibernetik biliminin öncüsü El Cezeri’yi yetiştirmiş olan bu topraklardan neden dünyayı değiştirecek yeni bir matematikçi, yeni bir fizikçi veya sanatçı çıkmasın? Gerekenler sağlandığında, yetenekler doğru bir şekilde kullanıldığında buradaki her bir çocuğumuzun kendi potansiyelinin en üst noktasına ulaşabileceğinden hiç kuşkum olmamaktadır. Bilimin ışığı çocuklarımızın zihinlerine bir kez yansıdı mı koca bir memleketi hatta dünyayı aydınlatabileceklerine tüm kalbimle inanıyorum.” diye konuştu.

Açılışını yaptıkları ilkokulun 24 dersliği, iki ana sınıfı, bir spor salonu, 2 resim sınıfı, atölyesi, 2 fen laboratuvarı, kütüphanesi, çok amaçlı salonu ve müzik sınıfı ile 295 öğrenciye hizmet vereceğini söyleyen Özer konuşmasını şöyle tamamladı:

“Şehit Bayram Tatar’ı rahmet ve minnetle anıyorum. Şehidimizin şahsında vatanın birlik ve bütünlüğü için topraklarımızın her yerinde vatan savunmasında şehit olan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, yakınlarına hüzünlü ailelerine başsağlığı diliyorum, gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Okul öncesi birinci sınıflar için eğitim uyum haftasının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”Vali Pehlivan

Vali Ali Hamza Pehlivan da okulun şehit Tatar adına inşa edildiğini, Şırnak’ın son 35-40 yıl içinde terörle en çok mücadele eden illerden biri olduğunu söyledi.

Terörle mücadele anlamında çok yoğun bir savaş verildiğini anlatan Pehlivan, bu mücadeleye vatandaşların da ortak olduğunu, Şırnak nüfusuna kayıtlı 794 şehit, 680 gazinin bulunduğunu bildirdi.

Özellikle çukur, barikat dönemi olarak adlandırılan 2015 ve 2016 yıllarında terör örgütünün menfur olaylarında çok acılar yaşandığını hatırlatan Pehlivan, terör örgütünün okulları da hedef aldığını, 100’ün üzerinde okulun o dönemde kullanılmaz hale geldiğini anımsattı.

“Ama sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetlerinde kararlılıkla yürütülen operasyonlar ve bir yandan da yapısal alt ve üstyapı hizmetleriyle bugün çok şükür güvenlik ve huzur ortamını yakaladık.” diyen Pehlivan bir yandan konutların bir yandan yepyeni okulların yapıldığına işaret etti.

Pehlivan şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde ve bugüne kadar 400 civarı okul ve 5 bine yakın derslik inşa edildi ve bunların özelliklede çukur, barikat döneminde 127 okulumuzda büyük onarım gerçekleştirildi. 200’ün üzerinde okul da son 5-6 sene içerisinde yeniden yapıldı. Şu anda il merkezinden ilçe, belde, köy ve mezralara kadar okulların fiziki şartları daha iyi duruma geldi. Elbette sorunlar yaşandı. Çok sıkıntılar arkada kaldı. Belki bu yaşanan olayların sıkıntıların etkisiyle eğitim ve öğretimde Şırnak Türkiye sıralamasında belki biraz geriye düşmüş olabilir. Ama hızlı bir toparlanma süreci yaşıyoruz. Tüm öğretmenlerle birlikte bir slogan geliştirdik; Şırnak Başaracağım Diyor.”

Daha sonra okulun açılışını yapan Özer, okulu gezdi, öğrencilerle bir araya geldi, onlara çeşitli hediyeler verdi.

Bakan Özer, şehit Bayram Tatar’ın babası Mehmet Tatar’a plaket verdi.

Törene Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Erkan, Belediye Başkan Vekili Zafer Kuran, İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Ali Bahadır Aslan, AK Parti İl Başkanı İbrahim Halil Erkan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, kamu kurum kuruluşu temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu