Teknoloji

Sağlam Teknolojiye Sahip Ülkeler Hangi Alanda Çalışmalar Göstermiş

Bildiğiniz üzere teknolojinin gelişimi insanlar üzerinde baya etki yaratmıştır. Günümüzde ise bazı ülkeler diğer ülkeler göre teknoloji konusunda oldukça üstünlük göstermektedir. Biz de teknoloji açısından oldukça güçlü olan ülkelerin daha çok hangi alanda çalışmalar gösterdiklerini derledik. İşte sağlam teknolojiye sahip ülkeler hangi alanda çalışmalar göstermişler. Asosyalist.

1-Kanada

Askeri olarak geliştirdikleri tek araç bulunmaktadır. “LAV-25” ismi ile nam salan bu ağır olmayan zırhlı araç, görünüş olarak tankı anımsatsa da asker taşıma aracıdır. 1983 yılından beri kullanılan bu araç Körfez Savaşı ve Irak Savaşı’nda kullanıldı. Gökbilimciliği hakkında da çalışmalar yapmış olan Kanada “Canadarm” isimli cihazlarını geliştirmişlerdir. Bu cihaz uzay mekiği manevrası için kullanılır. Şunu bilmelisiniz ki Kanada’nın uzay bilimciliğinde gelişmiş olmasının bir nedeni de 59 tane teknoloji üniversitesine sahip olmalarıdır.

2- Hindistan

Hindistan Dünya sıralamasında ekonomik olarak 5. sırada yer alan büyük bir ülkedir. Gözünüzde o kadar da büyük görmeseniz de dünya çapında hem bilim konusunda hem de teknoloji konusunda oldukça önemli bir yeri vardır. Hindistan’ın teknolojik olarak bilmediklerimiz ise Hindistanlı Sundar Pichai Google’nın 2015 yılından beri CEO’sudur ve zamanında kullanılan Nokia telefonunun CEO’su ise Hindistanlı Rajeev Suri’dir.

3-Almanya

Avrupa’nın en iyi yazılım şirketi olan “SAP” 1972 yılında kurulmuştur. Şuan ki değeri ise 50.9 milyar dolardır. Almanya’nın en iyi operatör şirketi olan T mobile 1990 yılında kurulmuştur. 200 milyonu geçen müşteriye sahiptir. Şuandaki piyasa değeri ise 41.2 milyar dolardır. Almanya araba konusunda çok gelişmiş bir ülkedir. En önde gelen markası ise BMW’dir. 1916 yılında savaşlar için uçak motoru yapma amacıyla kurulmuştur. Sonrasında ise araba üretimine dönen ve çok iyi işler başaran markanın şuan ki piyasa değeri 25.2 milyar dolardır. Bunların dışında Mercedes-Benz , DHL, Siemens, Adidas, Bosch, Audi, Volkswagen, Porsche, Opel gibi birçok dünya devi markaların sahibi olan Almanya teknolojik olarak çok ileri düzeyde bulunmaktadır.

4-Japonya

Japonya bildiğimiz üzer kendisini teknolojik açıdan dünyaya kanıtlamış olan büyük bir ülkedir. Tabi ülkece bir çok çalışması olmasına rağmen bunlardan dünyada önde geldikleri konular ise robotik, nükleer teknoloji ve ulaşımdır. Marka olarak ise Mitsubishi, Nintendo, Sony ve Toyota dünyaca en bilindik markalardır.

5- Güney Kore

En büyük şirketi dünyaca bilinen Samsung’tur. 1938 yılında kurulmuştur. Telefon, televizyon, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri üreten bir şirkettir. Samsung’un piyasa değeri şuan da 94.5 milyar dolardır. Dünyaca bilinen bir diğer şirketi ise Hyundai’dir. Hyundai motor ve araba üreticisi olan bir şirkettir. Şuan ki değeri 14.1 milyar dolardır. Bir diğer araba şirketi ise Kia Motors’tur. Şirket 1944’te kuruldu. Lakin şirketin %33’ünü Hyundai satın almıştır. Bunların dışında Korean Air, Asiana Air, LG, Hankook Tires, gibi şirketlerinde sahibidir.

Görüşlerinizi bize aşağıdan yorum olarak bırakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Allahtan çinin bi parmağı yok diyecektim ki adamlar koronavirüsü ortaya cıkardılar çin vd halkından nefret ediyorum yaşasın ırkımız çine bedel ırkımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu