Haber

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması Tuz Gölü’nde yapılacak

TEKNOFEST açıklamasına göre, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali , Roketsan ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde bu seneninki dördüncüsü düzenlenmekte olan Roket Yarışması’nda tasarımdan üretime, entegrasyondan atışa hazırlık süresine kadar her yerden sorumlu olan gençler roketlerini kazanmak için fırlatacak. Lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile mezunların katılabildiği Roket Yarışması’na başvuruda yapan 544 takımdan finale kalan 80 takım Tuz Gölü’nde en iyisi olmak için yarışacaklar.

TEKNOFEST kapsamında ilki 2018 senesinde yapılan Roket Yarışması, Avrupa’da düzenlenen ilk ve dünyada düzenlenen ikinci roket yarışması olması sebebiyle bu sene da hem yurt içinden hem de yurt dışından oldukça yoğun bir ilgi gösterildi. Lise (5 bin feet), Orta İrtifa (10 bin feet), Yüksek İrtifa (20 bin feet) ve Zorlu Görev (10 bin feet) kategorisi olmak üzere dört farklı kategoriden oluşan yarışmada, uzay ve teknolojiye merakı olan gençler yaklaşık bir sene hazırlık sürecinden ve değerlendirme aşamalarından geçti.

Yarışma kapsamında bu senen ilk kez düzenlenmekte olan Lise kategorisiyle öğrencilere hem teknoloji ve mühendislik odaklı kariyer seçimlerinde motivasyon kaynağı olucak, hem de uzay teknolojileri alanında kendilerine farkındalık oluşturulacak. Gençlerin gelişimine katkıda bulunan yarışma, bu yıl yeni eklenen Zorlu Görev kategorisi ile tecrübeli takımların da oldukça zorlayacak. Yarışmaya başvuran gençler aynı zamanda farklı disiplinlerde bilgi ve tecrübeye sahip üyelerle takım halinde tasarım yapma, roket sistemleri ve alt bileşenleri hakkında teknik araştırmalar yapma, karmaşık problemleri aldıkları eğitimler sayesinde birlikte çözme ve teknik raporlama yapabilmeye yönelik kabiliyetler kazanıyor. Gençler kendi tasarımı olan roketlerini yapıp ateşliyor.

Gençlerin kendi tasarımı olan roketlerini üretip ateşlemesi ile bilim, teknoloji ve mühendislik odaklı kariyer seçimlerinde oldukça büyük bir motivasyon kaynağı oluşturan yarışmada, 3 farklı değerlendirme aşamasını başarıyla tamamlayan takımlara destek olmanın yanında ödüller de verilmekte. Roket Yarışması kapsamında Lise, Orta İrtifa ve Yüksek İrtifa olmak üzere her bir kategori için birincilik ödülü 60 bin TL, ikincilik ödülü 50 bin TL, üçüncülük ödülü ise 40 bin TL olacak. Zorlu Görev kategorisi başarıyla geçen takımlar arasından birincileri 75 bin TL, ikincileri 60 bin TL, üçüncüleri ise 50 bin TL değerinde ödüller almayı beklemekte olucaklar.

Roket Yarışması kapsamında değerlendirmeler sonucu başaran takımlara 4 farklı kategoride yarışmacıların prestijini artıran ödüller de verilecek. Yarışmanın bulunduğu bölgede üstlenilen görevleri ve alandaki iş planlarını en başarılı şekilde sonuçlandırmayı hedefleyen takımlara, bu amaçta başarı veya atış elde edip edilmemesine bakılmaksızın enerjilerini alanda en iyi şekilde göstermiş olan takımlara En İyi Takım Ruhu Ödülü verilecek. Ayrıca Yarışma Değerlendirme Kurulu tarafından seçilen, yarışma kapsamına ve roket tüm alt sistemlerine göre tasarım şartlarına uygunluk, özgünlük ve değerlendirme ölçütleri gözeterek oylama yöntemiyle en iyi tasarıma sahip takımlara En Özgün Tasarım Ödülü verilecek.

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında, 1-12 Eylül tarihleri arasında Aksaray Tuz Gölü’nde gerçekleştirilecek Roket Yarışması’nda dereceye giren takımlar ödüllerini, 21-26 Eylül tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST’te alacak.

Haberin kaynağı: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu