Teknoloji

Teknoloji Firmalarının Tanınmasını Sağlayan Ürünleri

Asosyalist.com olarak belli başlı teknoloji şirketlerinin tanınmasını sağlayan ürün kategorilerini ve şirketlerin tarihçesini derledik. Asosyalist.

1- LG

LG firması 5 Ocak 1947’de kurulmuştur. Kurucusu ise In Hwoi Koo’dur. Marka Güney Kore ülkesinin bir markası olmakla birlikte ilk ürettiği ürün radyodur. İlerleyen yıllarda ise soğutucu tarzı ürünler üretmiştir. Daha sonraki yıllarda çamaşır makinesi üretmiştir. 1990’lı yıllarda ise şirket çok büyümüş ve tüm dünyaya adını duyurmuştur. Bu yıllarda ise şirketin en iyi ürünleri temizlik ve ev eşyalarıyla alakalıdır. Şirketin logosu ise L ve G harflerinden oluşmakta ve gülen bir yüz gibi durmaktadır. Şirket günümüzde ise akıllı telefonlar, televizyonlar, ev ürünleri gibi aletler üretmektedir. Şirket 2003’te ise holding haline gelmiştir. Sonrasında Kore’nin en büyük kuruluşu olmuştur. Şirketin tarihinde ise birçok ödülü bulunmaktadır. 2006 yılında çıkardığı bir telefon ile Hong Kong tasarım ödülünü aldı. Aynı sene içerisinde dünyanın en ince televizyonunu üretmiştir. Şirketin günümüzdeki piyasa değeri ise yaklaşık olarak 15 Milyar dolardır.

2- Nokia

12 Mayıs 1965’te kurulmuştur. Kuruluş merkezi ise Finlandiya’dır. Kurucuları ise Fredrik Idestam adlı bir maden mühendisi, Leo Mechelin adlı bir Siyasetçi ve Eduard Polon adlı bir siyasetçidir. Şirket ilk olarak kağıt hamuru fabrikası olarak kuruldu. Şirket ilk Nokia adını 1967’de almıştır. İlk telefonunu ise 1979 yılında üretmiştir. Bu telefon ev için tasarlanmış ağır bir telefondu. 1990’lı senelerde ise Nokia kendisini çok büyük bir şekilde geliştirecek olan cep telefonlarını üretmeye başladı. İlk olarak 2110 modeliyle piyasada tutuldu. Hemen 2 sene ardından ise 3110 adlı telefonunu çıkardı. İki telefonda kullanıcılar tarafından çok beğenildi. 1998 yılında ise 5110 modeliyle telefonu incelterek büyük bir yenilik yaptı. Sonrasında ise Nokia şirketi çok farklı şekillerde tuşlu telefonlar çıkardı. İlerleyen yıllarda telefonlara kamera eklendi. Daha sonrasında ise N serisini çıkaran Nokia büyük bir değişimin habercisi gibiydi. Serinin telefonları hem dokunmatik hem de tuşluydu. Kızaklı bir yapıya sahip olan telefonların en çok tutulanı ise N97’dir. Bundan sonraki yıllarda ise Microsoft ile anlaşarak çıkaracağı tüm telefonlarda Microsoft işletim sistemini kullanacağını söyleyen Nokia günümüzde çok büyük değer kaybediyor. Ve görünüşe göre daha da çok değer kaybedecektir. Şirketin şu an ki piyasa değeri ise 17,86 milyar dolardır.

3- Vestel

Günümüzden 36 yıl önce 3 Nisan 1984 tarihinde kurulmuştur. Türkiye de kurulan şirketin kurucusu Asil Nadir’dir. Şirket 1994 yılında Zorlu Holding’e katılmıştır. Şirket’in ürünleri ise elektronik eşyalar ve ev eşyaları üzerinedir. Şirketin üretim tesislerinden birisi Rusya’da diğeri ise Manisa’da bulunmaktadır. Şirket televizyon kategorisi üzerine tanınmış ve Avrupa’da birinci sıraya yükselmiştir. Şirket bir çok şirketi de bünyesi altında bulundurmaktadır. Bu şirketlerden bazıları ise Regal , Hi- Level ve Finlux’tur. Vestel şirketinde 16.000 çalışan bulunmaktadır. Şirket telefon da üretmektedir. Ama Türk malı olmasına rağmen ülkemizde tutulmamaktadır. Şirketin piyasa değeri ise 7 Milyar dolardır.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Vestel ,Türk malı olduğu için değil yerli değil yabancı tüketiciye hitap ettiği için tutulmuyor ayrıca üretiminin %70’i İzmir Alsancak limanı ve çeşitli yollar ile yurtdışına gönderilmektedir. Yani Türk insanı Vestel kullanıyor ama Vestel kar marjı ve kazanç bakımından Beko,Sunny ve diğer yerli üreticiler gibi yurtdışını tercih ediyor. Makalende çok yazım yanlışı ve bilgi eksikliği var ,saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu