Teknolojinin Şimdiki Halini Alabilmesinde Büyük Rol Oynayan İnsanlar

Teknolojinin günümüzdeki halini alması geçmişten günümüze mucitlerin oldukça uzun uğraşlar vermiş olduğu birikmiş bir bilginin bizlere vermiş olduğu meyvedir. Tarihte o kadar zeki insanlar var ki kim bilir onlar olmasaydı belki şu an bu yazıyı bile yazamıyor olacaktım. Teknolojinin şimdiki halini almasındaki kişilerin kimler olduklarını bir çoğumuz bilmiyoruz. Biz de bunların kim olduklarını derledik. İşte teknolojinin günümüzdeki halini alabilmesinde büyük rolü olan insanlar. Asosyalist.

Benjamin Franklin

Benjamin Franklin tarihteki ilk elektrik deneylerini yapan insandır. 1752 yılında Benjamin Franklin’in yapmış olduğu bu deneyle elektrik ile yıldırımın arasında ki bir bağlantıyı keşfetti. Ama bu elektrik günümüzdeki kullanılan elektrik değildir. Günümüzde ise elektrik ilk anlaşılmaya M.Ö. 600’lü yıllarda Yunanlılar ambere tüylü kumaşları birbirlerine sürtüp ilk elektrik kıvılcımlarını ortaya çıkarmıştı. Ve böylece statik elektrik keşfedilmişti.

Karl Benz

Karl Benz’i çoğumuz tanımıyoruz, ama onun bulmuş olduğu icadı yani arabayı bilmeyen yoktur. Karl Benz’in soy isminden de bildiğimiz gibi Mercedes-Benz firmasının hem kendisi için hem de tüm dünya için ilk olan günümüzdeki arabayı 1886‘da keşfetmiştir. Peki ilk arabayı bulan insan Benz miydi? Aslında tarihteki ilk arabayı bulan Leonardo da Vinci‘dir. 1495 yılında araba çizimleri yapmıştır ama ilk içten yanmalı motoru yani benzinle çalışan araba çizimleri değildi. Yani günümüzdeki arabanın temelini atan Karl Benz’dir

Tim Berners Lee – Vinton Cerf

Tim Berners Lee ve Vinton Cerf şu anki kullandığımız internetin bulucularıdır. İlk internetin temeli Amerika‘da 1950 yıllarında atılmaya başlamıştır. 1960-70 yıllarında ise internetin gelişimi hızlı bir şekilde artmış ve günümüzde git gide artmaya devam etmektedir.

Charies Babbage

Charies Babbage kimdir? Charies Babbage dünyada şu an çoğu insanın aktif olarak kullandıkları. Kiminin bu icat üzerinden meslek sahibi olduklarını ve dışarıya çıkmadan işlerini yapabildiği bu icadı, yani hepimizinde aklına geldiği gibi dünyadaki ilk bilgisayarı icat eden adamdır. 1833-1871 yılları arasında üreten ve bu prototipi 1833’ten 1870 yılına kadar üzerinde çalışmalar yapıp geliştirmişti. Charies Babbage böylece günümüzdeki bilgisayarın dünyadaki ilk temellerini atan adam olarak tarihe geçti.

Alexander Grahambell

Makalemizdeki diğer mucitlerden daha da popüler olan Alexander Grahambell günümüzdeki ilk telefonun temelini atan adam olmuştur. Aslında telefon tarihte ilk kez 1871 yılında Floransalı Guiseppe Meucci tarafından icat edilmesine rağmen patent haklarını kaybetmesi sonucunda resmi olarak ilk 1876‘da telefon icat edilmiştir. Ama Alexander Grahambell üretmiş olduğu telefonda ilk konuşmayı yapan kişi olmuştur.

Görüşlerinizi bize aşağıdan yorum olarak yapabilirsiniz. Asosyalist.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir