Haber

Uzmanından “işitme kaybı kader değil” değerlendirmesi

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Yörük:
– “Ülkede her sene ortalama koklear implant ameliyatıyla duyacak 3 bin 500 civarında total işitme kaybı olan bebek doğuyor fakat bu bebeklerin maalesef 2 bin 500’ü bu ameliyattan yararlanabiliyor.”
– “Yaklaşık 7 senedir koklear implant ameliyatını yapıyoruz fakat total işitme kaybı olan biyonik kulak ameliyatıyla işitme duyusunu tekrar kazanmış, konuşma ve konuşmayı anlama performansı yüksek çocukları gördükten sonra aileler bunun bir kader olmadığını, çözülebildiğini görüyorlar”

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Yörük, “Total işitme kaybı olup biyonik kulak ameliyatı ile işitmesini geri kazanmış, konuşma ve konuşmayı anlama performansı yüksek çocukları gördükten sonra aileler bunun bir kader olmadığını, çözülebildiğini görüyorlar.” ifadelerini kullandı.

Cochlear açıklamasında fikirlerine yer verilen Prof. Dr. Özgür Yörük, 2020 yılından sonra yapılan yenidoğan duyu işitme taraması programına göre, işitme kayıplı yenidoğan oranının yüzde 3 olduğunu ve yüzde 80’inde total işitme kaybı tespit edildiğini açıkladı.

Türkiye’deki işitme kaybı verileri ve hasta hikayelerindeki bölgesel değişikliklere değinen Yörük, soğuk hava koşullarına sahip kesimlerde özellikle yetişkin yaşta “kronik otitis media”ya bağlı total işitme kayıplarına daha çok denk gelindiğini aktardı.

Yörük, kırsal bölgelerde doğuştan işitme kayıplı çocukların ailelerinde kadercilik anlayışı olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

“Kırsal bölgelerde çocuklarının hastalığını kabul etme ve bununla yaşayıp gitme gibi bir davranış hakim. Bu davranışlar nedeniyle tedavi olanaklarından en az yararlanan hasta grubuna Doğu Anadolu’da rastlıyoruz. Örnek olarak, ülkemizde her sene total koklear implant ameliyatı ile işitme duyusunu kazanabilecek 3 bin 500 civarında total işitme kayıplı çocuk doğuyor fakat bu çocukların maalesef 2 bin 500’ü bu ameliyattan yararlanabiliyor. Yaklaşık 7 senedir koklear implant ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz fakat total işitme kaybı olup biyonik kulak ameliyatı ile işitmesini geri kazanabilmiş, konuşma ve konuşmayı anlama performansı yüksek çocukları gördükten sonra aileler bunun bir kader olmadığını, çözülebildiğini görüyorlar.”

– “İşitme kaybına karşı koklear implant tedavisi SGK kapsamında”

İşitme kaybına karşı koklear implant tedavisinin SGK kapsamında olduğunu aktaran Yörük, “Total işitme kaybıyla doğan bebeklerin cihaz sahibi olması veya koklear implant ile işitmenin yeniden kazandırılması SGK geri ödeme kapsamında olmasına rağmen ailelerin haberinin olmadığını görmekteyiz. 2014’ten bu yana üniversitemiz bünyesinde herhangi bir ücret almadan koklear implant ameliyatını gerçekleştiriyoruz. Bölgemizdeki 3. basamak merkezlerin kapasite ve yeterlilikleri oldukça yüksek hatta batı illerimizden buradaki imkanları duyup tedavi olmak için gelen hastalarımız da olmaktadır. Ayrıca günümüzde ilaçla tedaviden, cihaz ve cerrahi çözümlemeye kadar (koklear implant) tüm imkanlar ile merkezlerimizde veriliyor. Tanı konma aşamasında da odyolojik tanılama ve ölçüm yöntemlerinin tamamı yapılıyor. İşitme kaybı yaşayan kişilerin bilgilendirilmesi için yazılı ve görsel medya araçlarının baskın bir halde kullanılması toplumsal bilinç seviyesini arttıracaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yörük, işitme kaybı problemini çözmekte sorunun nereden kaynaklandığını ayırt etmenin önemli olduğunu açıklayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Medikal tedavi, yani ilaç tedavisiyle düzelmeyen, hafif ve orta derecedeki işitme kayıplarında kulak zarları delik değilse işitme cihazları verilmeli. Kulak zarı delikse mutlaka ameliyat ile önce kulak zarının kapatılması, zar kapatıldıktan sonra işitme kaybı devam ediyorsa işitme cihazıyla ilerlenmesi önemlidir. Özellikle yenidoğanlarda total işitme kayıpları, okul öncesi ve okul döneminde ‘sekretuar otitis’ ve ‘kronik otitis media’ya bağlı hafif ve orta şiddette işitme kayıpları, yetişkinlerde ise ‘presbiakuzi’ ve ‘kronik otitis media’ya bağlı orta ve ileri derece işitme kayıpları daha fazla görülmektedir. Bireyde orta ve ileri derece iletim veya mikst tip işitme kaybı varsa ve işitme cihazından fayda görmüyorsa kemiğe veya orta kulağa implante edilen işitme çözümleri ameliyat ile takılabilir. Bireyde ileri ve çok ileri derece işitme kaybı var ve işitme cihazından fayda görmüyorsa koklear implant ameliyatı ile işitme yeniden kazandırılabilir.”

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu